ایمیل

morvaridsanga@gmail.com

تلفن

09154476393

همه چیز درباره سنگ مرمر
1399/6/31 0

همه چیز درباره سنگ مرمر

همه چیز درباره سنگ مرمر
 
سنگ مرمر نوعی سنگ آهکی است به معنی درخشان. قابلیت صیقل پذیری این سنگ‌ ها بسیار بالاست و تا حد جلای آیینه‌ ای قابل صیقل می ‌باشند. این سنگ ‌ها دارای کانی ‌ها و رنگ‌ های مختلفی می‌ باشند سنگ مرمر از سنگ‌ های دگرگونی بوده که از دگرگونی سنگ آهک به وجود آمده‌ است. کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت است. از خصوصیات اصلی آن ها رنگ زیبا و جلای خوب می باشد. و در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از سنگ ها به طور ویژه در دکوراسیون، پله ها، نمای داخلی، ستون و کف کاربرد دارند.
سنگ های مرمر به عنوان مواد اولیه منحصر به فرد، در تزئین ساختمان های بزرگ و مجسمه ها به کار می روند. در ۱۵ تا ۲۰ سال اخیر به دلیل افزایش روز افزون صنایع مختلف، سنگ های تزئینی و قیمتی پاسخگوی نیازهای آن ها نبوده است. هم اکنون بسیاری از خدمات کف سابی برای این نوع سنگ انجام می گردد.
 
استخراج سنگ گرانیت و سنگ مرمر چگونه انجام می شود ؟
سنگ مرمر و گرانیت سنگ هایی هستند که از طریق خنک شدن ماگما در داخل زمین ایجاد می شوند. در داخل زمین، پس از گوشته، یک لایه عمیق از سنگ ذوب شده واقع شده است که در اثر واکنش عناصر رادیواکتیو تشکیل شده است و در نهایت دچار فرایند تجزیه می شود. مواد در حال پوسیدگی موج گرمای شدیدی را آزاد می کنند که سنگ های اطراف را ادغام می کند. وقایع زمین شناسی، به عنوان حرکت صفحات یا فشار، باعث می شود سنگ ها به سطح زمین رانده شوند. هنگامی که سنگ ها به سطح می رسند؛ یک خنک کننده ایجاد می شود که از سنگ های آذرین، به عنوان گرانیت و سنگ مرمر منشأ می گیرد. روند استخراج گرانیت و سنگ مرمر در معادن سنگ شروع می شود. معادن، ذخایر طبیعی کوه های صخره ای هستند، محلی که سنگ ها از جنبه طبیعی آن هستند. برای یک استخراج موفق، یک تیم حرفه ای و تجهیزات مناسب مورد نیاز است زیرا این فعالیت ظریف است و به ایمنی و حفظ سنگ ها در زمان استخراج نیاز دارد. برای برش یک سنگ در اندازه کوچکتر، از ابزارهای مختلفی بین آن ها استفاده می شود: دستگاه سیم الماس، کیسه های آب، سنگ شکن، مته الماس، و غیره. برای جابجایی بلوک های داخل معادن، از محل استخراج به حیاط انبار، از تراکتورهای بزرگ به عنوان ماشین لودر استفاده می شود. پس از این مرحله، مواد در کامیون های بزرگ سازگار با بارهای سنگین ذخیره می شوند و با مقصد به صنعتی منتقل می شوند که بلوک ها به ورق تبدیل می شوند. ورق ها را می توان در مراحل زیر تولید کرد: جلا (با روشنایی)، تراز (بدون روشنایی) و گچ (بدون روشنایی)  پس از فرآیند استخراج و صنعتی سازی، گرانیت و سنگ مرمر آماده خواهد شد تا به بازار عرضه شود.
 
پردازش روی سنگ مرمر

پس از استخراج بلوک ها از معدن، آن ها مراحل بیشتری را برای مطابقت با هدف مورد نظر خود طی می کنند. برای کاشی ها، سنگ مرمر به صورت شمش های سنگی برش داده می شود و براق می شود. صفحات مرمر برای ساخت و ساز یا مجسمه سازی با استفاده از سیم های الماس یا اره باند برش داده می شود، که از چندین تیغه نوک الماس برای برش یک بلوک مرمر به دال های قابل کنترل تر استفاده می شود. غالباً رزین برای پر کردن ترک های سطح سنگ مرمر استفاده می شود. پس از پرداخت، فقط 1 درصد از سطح با رزین پوشانده می شود و خلوص و زیبایی سنگ تمام شده را حفظ می کند.
 

09154476393 علیزاده

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر